Cică BNR estimează că inflația va ajunge la 11-12% în perioada următoare.
Fac cumpărături de câteva ori pe săptămână. Se tot măresc prețurile la alimente. La unele a crescut prețul și cu 20%. Serviciile s-au scumpit și ele. Bine că mi-am terminat dantura la timp. Sunt diferențe și de câteva sute de lei la clinica unde mă duceam.
Sincer, am început să cumpărăm mai puțin, iar la unele produse să căutăm substitut. Eu votez pentru inflație de peste 15% în momentul de față.
![Cât e inflația în România? - Blogul lui Alin RDT 20220213 2205001462865555561001210](https://i0.wp.com/alinalexandru.blog/wp-content/uploads/2022/02/RDT_20220213_2205001462865555561001210.jpg?resize=827%2C720&ssl=1)
S-au timpărit multe bancnonte cam peste tot. Așa era în Germania de dinanitea războiului și în 1947 pe timpul foametei. Nu se mai pune problema de asta acum însă pot apărea dezechilibre care să afecteze populația de rând.